Oscar 2012 - Výsledky

27. února 2012 v 12:59 | Darela |  Celebrities news

84. udělování zlatých sošek, ke kterým se po letech vrátil Billy Crystal jako průvodce, bylo ve znamení tradice. Jedna z nejočekávanějších a nejsledovanějších televizních show roku se vrátila ke svým kořenům, alespoň co se týče skromnosti, přímočarosti a střídmého humoru. Filmem roku se stal podle některých očekávání francouzský němý a černobílý film The Artist. Kromě toho zabodoval i v kategoriích herec v hlavní roli (Jean Dujardin), režie, kostýmy a hudba.

Pět cen si odnesl i Hugo a jeho velký objev, i když převážně za vedlejší kategorie (kamera, výprava, mix zvuku, střih zvuku, vizuální efekty). Meryl Streepová si po téměř třiceti letech odnesla svého třetího Oskara za Železnou lady (další cena za make-up) a Christopher Plummer získal ve svých 82 letech svého prvního Oskara (vedlejší role ve filmu Začátky). Cena za vedlejší herecký výkon pro Octavii Spencer byla jedinou soškou pro filmČernobílý svět.

Zbylé oceněné filmy si odnesly po jedné ceně - Půlnoc v Paříži aDěti moje za scénář, Muži, kteří nenávidí ženy za střih a Mupeti za píseň. Nejlepším animovaným filmem se stal Rango a cizojazyčným filmem Rozchod Nadera a Simin. Výrazný neúspěch zaznamenal s nulovým kontem Spielbergův Válečný kůň (šest nominací). Čestnou cenu letos obdržel James Earl Jones.


Ocenění

Nejlepší film roku
The Artist

Ostatní
Černobílý svět
Děti moje
Hugo a jeho velký objev
Moneyball
Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko
Půlnoc v Paříži
Strom života
Válečný kůň
Nejlepší herec v hlavní roli
Jean Dujardin (The Artist)

Ostatní
Demián Bichir (Za lepší život)
George Clooney (Děti moje)
Gary Oldman (Jeden musí z kola ven)
Brad Pitt (Moneyball)
Nejlepší herečka v hlavní roli
Meryl Streep (Železná lady)

Ostatní
Meryl Streep (Železná lady)
Glenn Close (Albert Nobbs)
Viola Davis (Černobílý svět)
Rooney Mara (Muži, kteří nenávidí ženy)
Michelle Williams (Můj týden s Marilyn)
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Christopher Plummer (Začátky)

Ostatní
Kenneth Branagh (Můj týden s Marilyn)
Jonah Hill (Moneyball)
Nick Nolte (Warrior)
Max von Sydow (Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Octavia Spencer (Černobílý svět)

Ostatní
Bérénice Bejo (The Artist)
Jessica Chastain (Černobílý svět)
Melissa McCarthy (Ženy sobě)
Janet McTeer (Albert Nobbs)
Nejlepší režie
Michel Hazanavicius (The Artist)

Ostatní
Woody Allen (Půlnoc v Paříži)
Terrence Malick (Strom života)
Alexander Payne (Děti moje)
Martin Scorsese (Hugo a jeho velký objev)
Nejlepší originální scénář
Půlnoc v Paříži (Woody Allen)

Ostatní
The Artist (Michel Hazanavicius)
Margin Call (J.C. Chandor)
Rozchod Nadera a Simin (Asghar Farhadi)
Ženy sobě (Kristen Wiig, Annie Mumolo)
Nejlepší adaptovaný scénář
Děti moje (Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash)

Ostatní
Den zrady (George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon)
Hugo a jeho velký objev (John Logan)
Jeden musí z kola ven (Bridget O'Connor, Peter Straughan)
Moneyball (Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin)
Nejlepší animovaný film
Rango (Gore Verbinski)

Ostatní
Chico & Rita (Fernando Trueba, Javier Mariscal)
Kocour v botách (Chris Miller)
Kung Fu Panda 2 (Jennifer Yuh)
Une vie de chat (Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli)
Nejlepší cizojazyčný film
Rozchod Nadera a Simin (Asghar Farhadi)

Ostatní
Hearat Shulayim (Joseph Cedar) - Izrael
In Darkness (Agnieszka Holland) - Polsko
Monsieur Lazhar (Philippe Falardeau) - Kanada
Rundskop (Michael R. Roskam) - Belgie
Nejlepší kamera
Hugo a jeho velký objev (Robert Richardson)

Ostatní
The Artist (Guillaume Schiffman)
Muži, kteří nenávidí ženy (Jeff Cronenweth)
Strom života (Emmanuel Lubezki)
Válečný kůň (Janusz Kaminski)
Nejlepší střih
Muži, kteří nenávidí ženy (Angus Wall, Kirk Baxter)

Ostatní
The Artist (Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius)
Děti moje (Kevin Tent)
Hugo a jeho velký objev (Thelma Schoonmaker)
Moneyball (Christopher Tellefsen)
Nejlepší výprava
Hugo a jeho velký objev (Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo)

Ostatní
The Artist (Laurence Bennett, Robert Gould)
Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (Stuart Craig, Stephenie McMillan)
Půlnoc v Paříži (Anne Seibel, Hélène Dubreuil)
Válečný kůň (Rick Carter, Lee Sandales)
Nejlepší kostými
The Artist (Mark Bridges)

Ostatní
Anonym (Lisy Christl)
Hugo a jeho velký objev (Sandy Powell)
Jana Eyrová (Michael O'Connor)
W.E. (Arianne Phillips)
Nejlepší makeup
Železná lady (Mark Corneville, J. Roy Helland)

Ostatní
Albert Nobbs (Martial Corneville, Lynn Johnson, Matthew W. Mungle)
Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (Nick Dudman, Amanda Knight, Lisa Tomblin)
Nejlepší hudba
The Artist (Ludovic Bource)

Ostatní
Hugo a jeho velký objev (Howard Shore)
Jeden musí z kola ven (Alberto Iglesias)
Tintinova dobrodružství (John Williams)
Válečný kůň (John Williams)
Nejlepší píseň
Mupeti ("Man or Muppet") (Bret McKanzie)

Ostatní
Rio ("Real in Rio") (Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett)
Nejlepší mix zvuku
Hugo a jeho velký objev (Tom Fleischman, John Midgley)

Ostatní
Moneyball (Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco, Ed Novick)
Muži, kteří nenávidí ženy (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Bo Persson)
Transformers 3 (Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush, Peter J. Devlin)
Válečný kůň (Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson, Stuart Wilson)
Nejlepší střih zvuku
Hugo a jeho velký objev (Philip Stockton, Eugene Gearty)

Ostatní
Drive (Lon Bender, Victor Ray Ennis)
Muži, kteří nenávidí ženy (Ren Klyce)
Transformers 3 (Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl)
Válečný kůň (Richard Hymns, Gary Rydstrom)
Nejlepší vizuální efekty
Hugo a jeho velký objev (Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann, Alex Henning)

Ostatní
Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (Tim Burke, David Vickery, Greg Butler, John Richardson)
Ocelová pěst (Erik Nash, John Rosengrant, Danny Gordon Taylor, Swen Gillberg)
Transformers 3 (Scott Farrar, Scott Benza, Matthew E. Butler, John Frazier)
Zrození Planety opic (Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White, Daniel Barrett)
Nejlepší celovečerní dokument
Undefeated (Daniel Lindsay, T.J. Martin)

Ostatní
Hell and Back Again (Danfung Dennis)
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front (Marshall Curry)
Paradise Lost 3: Purgatory (Joe Berlinger, Bruce Sinofsky)
Pina (Wim Wenders)
Nejlepší krátkometrážní dokument
Saving Face (Daniel Junge)

Ostatní
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement (Gail Dolgin,Robin Fryday)
God Is the Bigger Elvis (Rebecca Cammisa, Julie Anderson)
Incident in New Baghdad (James Spione)
The Tsunami and the Cherry Blossom (Lucy Walker)
Nejlepší krátkometrážní animovaný film
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (William Joyce, Brandon Oldenburg)

Ostatní
Dimanche (Patrick Doyon)
La Luna (Enrico Casarosa)
A Morning Stroll (Grant Orchard)
Wild Life (Amanda Forbis, Wendy Tilby)
Nejlepší krátkometrážní hraný film
The Shore (Terry George)

Ostatní
Pentecost (Peter McDonald)
Raju (Max Zähle)
Time Freak (Andrew Bowler)
Tuba Atlantic (Hallvar Witzø)
* Zdroj ČSFD.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 simousek1 simousek1 | Web | 27. února 2012 v 13:07 | Reagovat

Dobrej blog :)) chcceš moji každodenní návštěvnost ? mrkni na můj blog :)

2 leannrimes leannrimes | Web | 27. února 2012 v 17:18 | Reagovat

Zajímaví vítězové! Jsem ráda, že Meryl vyhrála! :)

3 Ciara Ciara | Web | 28. února 2012 v 19:28 | Reagovat

Vidím že ten film Hugo a jeho veľký objav mal asi poriadny uspech ked získal tolko ocenení :)

4 Adla Adla | Web | 29. února 2012 v 10:37 | Reagovat

The Artist byl můj favorit, jsem moc ráda, že vyhrál! :) A hned na druhém místě byl u mě The Help. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama